Montavimas


Mūsų inkilai Jūsų sodybose – saugūs namai paukščiams.

Zylės inkiluose lizdus suka kovo pabaigoje, varnėnai – balandžio pradžioje. Tačiau inkilus kabinti galima ištisus metus. Yra paukščių, kurie žiemoja juose.
Inkiluose taip pat įsikuria žvirbliai, musinukės, bukučiai. Žmonių sodybose iškeltuose inkiluose dažniausiai apsigyvena varnėnai ir zylės. Pastarosios, beje, yra naudingos, turi daug jauniklių ir sulesa labai daug kenkėjų.
Mūsų inkilų atidaromoje landos sienelėje, vidinėje pusėje, yra įfrezuotos „kopėtėlės“, kad paukšteliams būtų lengviau į jas įsikibti nagais. Pagal ornitologų rekomendacijas gaminame dviejų dydžių inkilus – zylėms, musinukėms, bukučiams ir kitiems mažiems paukščiukams – matmenys yra 30 x 16 cm (landa 3 cm), varnėnams – 36 x 19 cm (landa 5 cm).
Inkilus kabinkite šiek tiek pasvirusius į priekį arba statmenai, kad paukštis galėtų lengvai išlįsti ir įlįsti. Prie medžio pritvirtinkite kuo stabiliau, prisukant medsraigčiais galinę inkilo sienelę. Į vaismedžius geriau inkilus kabinti ant šakų nei prisukinėti, kad nepakenkti jiems. Paukščiai mėgsta tuos inkilus, į kuriuos patenka daugiau šviesos, o taip pat ir šilumos. Todėl inkilus kabinkite atsuktus į rytus, pietryčius arba pietus. Venkite šiaurės krypties. Priklausomai nuo to, kokie paukščiai apsigyvens inkiluose, gali keistis jų iškėlimo aukštis. Zylės ir musinukės įsikuria 3–5 m aukštyje iškeltuose inkiluose, bukučiai ir varnėnai – 4–7 m.
Inkilus galite kabinti ir daugiabučio namo balkone, pasitaiko, kad čia apsigyvena zylės.
Į paukščių lizdus kėsinasi ne tik katės, bet ir didieji geniai. Jie prasiplatina landą ir patekę į inkilo vidų suniokoja lizdą. Mūsų inkilų landos yra apkaltos aliuminio žiedų apsaugomis.
Pasak specialistų, svarbu, kad vienoje vietoje inkilų nebūtų per daug. Varnėnai maistą renka ant žemės, todėl konkurencijos dėl mitybos ploto nėra – jų inkilai gali būti vienas šalia kito, o tiems paukščiams, kurie renka maistą ant medžių, pavyzdžiui, zylėms, reikia savos teritorijos. Atstumas tarp jų inkilų turėtų būti apie 30 metrų.
Svarbu nepamiršti organizuoti inkilų valymą. Tam mūsų inkiluose yra padarytas atidaromas priekinis fasadas. Zylės neperi, jeigu inkilai neišvalyti. Musinukės peri, bet jeigu inkile lieka senas lizdas, suka ant jo antrą, trečią, ketvirtą, kol nebelieka vietos. Varnėnai yra vieninteliai paukščiai, kurie patys išsivalo inkilus. Inkilus valyti reikia prieš paukščiams parskrendant arba išskridus. Prieš tai būtinai įsitikinkite, kad inkile niekas negyvena.